Beauvais było w czasach rzymskich znane jako Caesaromagnus a jego obecna nazwa pochodzi od plemienia Belgów - Bellovaci, którego było stolicą. W IX wieku Beauvais stało się hrabstwem, które około roku 1013 przeszło w ręce biskupów Beauvais, parów Francji od XII wieku. Według tradycji, podczas koronacji królów biskup Beauvais podawał królewski płaszcz i potem wspólnie z biskupem Langres, podnosili króla z tronu by zaprezentować go ludowi.
W latach 1346 i 1433 miasto musiało się bronić przed Anglikami. W 1472 jest oblężone przez księcia Burgundii i zostaje uratowane przez odważną kobietę, Jeanne Hachettem, która podnosi morale małego garnizonu obrońców, gdy z toporem w ręku pokonuje burgundczyka zatykającego wrogą flagę na blankach. Beauvais co roku urządza święto na jej cześć.
W średniowieczu, w katedrze Beauvais, 14 stycznia odbywało się Święto Osłów, które miało upamiętnić Ucieczkę do Egiptu.
Katedra św. Piotra w Beauvais była pomyślana jako jedno z najbardziej śmiałych zamierzeń gotyku (co obrazuje jak ważne to było miasto episkopalne), miała być ona największa ze wszystkich katedr. Budowę rozpoczęto w roku 1227 przed dawną romańską świątynią z X wieku i kontynuowano aż do roku 1578 z przerwami aczkolwiek ukończono tylko chór i transept. Chór ma 47 m wysokości, nawa główna 15,5 m szerokości i rzeczywiście jest to, nawet jeśli nieukończona, najwyższa katedra.
Błędy w projekcie spowodowały kolaps sklepienia w roku 1247. Zostało ono odbudowane i pod kierownictwem biskupa Guillaume de Grez dodano extra prawie 5 m do wysokości. Niestety 8 listopada 1284 roku sklepienie chóru znów się zapadło. Naprawa trwała aż do XIV wieku. Chór został wzmocniony przez zgrubienie murów i podwojenie podtrzymujących, wewnętrznych kolumn. W latach 1500-1548 trwają prace nad południowym transeptem (jest on teraz głównym frontonem katedry jako że nie ma ona nawy), wykonanym w stylu pięknego gotyku płomienistego (fasady transeptu zrobione przez Jeana le Pot). W roku 1573 zawala się zbyt ambitna, centralna wieża (153 metry). Właściwie to zaczyna się przechylać a ponieważ bano się, że sama upadnie i zniszczy resztę katedry to pomaga jej się "przechylić" we właściwą stronę, by upadła bez szkody dla całości. Wieża nigdy nie zostaje odbudowana.
Katedra ma też piękne witraże (XIV-XVI wiek). W miejscu nawy znajduje się ciągle mały romański kościół znany jako Notre-Dame de la Basse Oeuvre (miał być zburzony przy budowie). Obecnie katedra, naruszona podczas wojny, jest podtrzymywana przez system metalowych klamer.
http://chall.ifj.edu.pl/~kaczmars/al/bea.html
4/27/2006
tu
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment