6/23/2006

chlopoki



...namawiali dziewczatka wygladajace z okna na randez-vous; mowili mi per madame i wlasciwie sami wkrecili sobie bajke ze pykam foty dla jakiejs polskiej gazety w Krakowie... jeden z nich to syn Polki...

la petite



reggaelatinorockcountryjazz................








uliczni grajkowie wylewaja sie na ulice...

W 1985 roku Frederic Rossif kręci w Paryżu film na żywo ze Święta Muzyki. Zespół rockowy TELEPHONE daje koncert w więzieniu Fleury Merogis. W 20 innych krajach świata, wzorem Paryża, odbywają się Dni Muzyki.W 1986 r. juz w 40 krajach świata w pierwszy dzień lata odbywa się Święto Muzyki, a rok pozniej w kolejnych 10.

W 1989 roku francuska TF 1 i koncern Orangina na placu Trocadero u stóp Wieży Eiffel'a prezentują premierę „Lambady”. Już kilka dni później, jest to światowy przebój. W Nowym Jorku w tym samym dniu odbywa się 230 oficjalnych koncertów.

6/21/2006

swieto muzyki (la fete de la musique)

W pierwszy dzień lata, cała Francja rozbrzmiewa muzyką. Od rana do późnych godzin nocnych muzycy, soliści, grupy a nawet kilkusetosobowe orkiestry dają darmowe koncerty. W większości na wolnym powietrzu ale też w kawiarenkach, restauracjach i salach koncertowych. Oczywiście też za darmo.
W 1982 roku Jack Lang (minister kultury w rządzie Francois Mitteranda), Maurice Fleuret i Christian Dupavillon proponują muzykom amatorom uliczne występy w Paryżu, pierwszego dnia lata, w godzinach od 20.30 do 21. Sukces święta przekracza najśmielsze oczekiwania. Ponad tysiąc muzyków koncertuje na ulicach, w kawiarniach, na placach, w klubach i gdzie się da. Wielka Orkiestra paryskiej Opery prezentuje na placu przed Pałacem Garnier „Symfonię Fantastyczną” Berlioza.


W 1983 roku Święto Muzyki ogarnia cały Paryż. Ponad 30-tysięczny pochód towarzyszy Jacques’owi Higelin od placu Republiki do placu Bastylii. Yanis Xenakis komponuje specjalnie z okazji Święta Muzyki „Le Chant des Soleils” (Pieśń Słońc). Przy pomocy ogromnych ekranów i monitorów video, pieśń wykonana zostaje w 10 miastach północnej Francji i w Paryżu. Maurice Baquet z wiolonczelą gra na Sekwanie, na specjalnie skonstruowanych pływako-nartach.